суббота, 28 декабря 2019 г.




Боротьба добра і зла
в романі Уласа Самчука «Марія»

З давніх-давен боротьба добра і зла займала найважливіше місце в житті усіх народів. Традиційним закінченням кожної казки була перемога добрих і відважних героїв над злими і підступними. Крізь століття пролетіла ця боротьба, залишивши свої думки та спогади в інших жанрах української літератури.
Однією з головних проблем роману Уласа Самчука «Марія» є протистояння добра і зла. Тисяча вісімсот шістдесят перший… рік скасування кріпацтва. Саме це, здавалося, було перемогою білого над чорним. Селяни отримали свободу, але життя не стало легше. Наступного року народилася Марія. Ще в дитинстві вона відчула цей морок, втративши батьків і пішовши в найми. Бо змушена була і хотіла жити! А як же не хотіти, коли тільки з’явилася на світ, тільки розплющила очі, і сонце вже засліпило і зігріло своїм яскравим теплим промінням ?! Воно ніби освітило темряву, в якій була вона немовлям до цього. Пізніше, працюючи наймичкою, дівчинка зазнала кривди від злих сусідських дітей, проте, поплакавши, знову поверталася до них. Отже, добро знову отримало маленьку перемогу.
Сповнена сонячним сяйвом, Марія стала прекрасною дівчиною і зустріла перше кохання. Але й тут втрутилось зло в образі царського режиму і змусило коханих розлучитися. У романі кажуть, що наше життя ― це зебра, вкрита чорними і білими смугами. Тож Маріїне життя минало то темною, то світлою смугою. І скоро з’явилася людина, яка принесла світло, тримаючи в руках білу стрічку життя. Дівчина довго не хотіла приймати щастя, бо старе кохання засліпило очі. Втративши надію на світле майбутнє з Корнієм, Марія вийшла заміж за Гната. І тут її спіткало лихо: зла доля забрала дітей. Проте повернула коханого Корнія. Згодом колишня любов повернулася, народилися Корнієві діти. Та щастя недовго тривало. Замість одного лиха з’явилося інше. Царський режим змінила радянська влада, а життя Марії знову торкнулася темрява. Син Максим став лютим ворогом своїм батькам. Їх протиріччя настільки загострилися, що Корній був змушений вбити власне дитя.
Якщо дивитись з одного боку, померла зла людина, але з іншого, вбивство ― це злочин, який має бути покараний, але не в цьому випадку.
Зараз, у 21-му столітті відбуваються деякі події, які дуже нагадують минуле. Отож, боротьба добра і зла, показана читачеві в романі Уласа Самчука «Марія», сьогодні триває. Бо життя створює багатьом серед нас нові виклики сьогодення…
Мені особисто після прочитання «Віднайденого раю», інших оповідань і новел нині під час шкільних канікул стає дуже цікаво досліджувати творчість Уласа Самчука. Шкода, що цього нині немає у шкільній програмі. Але дуже добре те, що можна багато цікавого дізнатися про життя і творчість Уласа Олексійовича під час занять гуртка позашкільної освіти «Моя майбутня професія».
Переконана, що кожному з нас варто знайти час і почитати його твори, або хоча би послухати деякі аудіокниги на інтернет-ресурсі УкрЛіб (https://www.ukrlib.com.ua/books). Порівняно із минулим століттям часів самого Уласа Самчука, сьогодні у сучасних читачів є такі можливості. Отож популяризація духовної і культурної спадщини цього автора має активізуватися. Для перемоги добра не тільки у романі «Марія»…

ЕЛІНА ДРОБКО, гурток «Моя майбутня професія» ЦДЮТ № 5, м. Харків




Комментариев нет:

Отправить комментарий