вторник, 12 ноября 2019 г.




МЕЛОДІЙНІ
CОНЯЧНІ КЛАРНЕТИ
серед осінніх хмар

Який є головний секрет успіху в професії музиканта? Про це спробували довідатися в режимі реального часу учасники гуртків «Точка зору» і «Моя майбутня професія» Центру дитячої та юнацької творчості № 5 Харківської міськради. Під час екскурсії у світ професійної духової музики відвідали звітний концерт відділення духових і ударних інструментів класу професора В.М. Алтухова у Харківській середній спеціалізованій музичній школі-інтернаті.

Там послухали твори класичної та сучасної музики Моцарта, Вебера, Крамаржа, Брамса, Пуленка, Скорика, Ковача. Кожен із 8-ми кларнетистів, учасників концерту представив публіці свою цікаву, по-різному інтерпретовану програму з 2-х творів. А допомагала їм концертмейстер Анастасія Дубова.
Кожен із 8-ми кларнетистів, учасників концерту представив публіці свою цікаву, по-різному інтерпретовану програму з 2-х творів. А допомагала юним і молодим артистам концертмейстер Настя Дубова. Перед тим, як розповімо про це, маємо відкрити один маленький секрет для наших читачів. Перш, ніж про щось повідомити в теле- чи радіоефірі, або краще написати текст для читачів, на переконання експертів у журналістиці, варто хоча б одну добу це відчути і в собі пережити. Хоча на практиці це потребує значно більше часу. Тепер подумайте, скільки днів, тижнів, навіть місяців треба готувати музичні твори, вдосконалювати інструментальну і технічну майстерність, щоб потім дійти до того професійного рівня, коли для широкого загалу глядачів і слухачів насправді вдається яскраво продемонструвати власні творчі інтерпретації виконуваних творів?

Репетиція перед «самітом кларнетистів»
За словами організатора, професора Валерія Алтухова, який був водночас ведучим заходу, цей концерт за своїм задумом став репетицією перед наступними великими змаганнями міжнародного рівня. Йдеться про X Міжнародний фестиваль інструментальної музики «Сонячні кларнети», якому вже 10 років. Як розповів присутнім Валерій Миколайович, цей проект, своєрідно іменований серед професійних музикантів «самітом кларнетистів», незабаром має відбутися у Житомирі. Вперше цього разу у творчих конкурсних змаганнях візьмуть участь музиканти України, Білорусі, Молдови, Вірменії, Сербії, Німеччини, Швейцарії у віці до 18 років, а серед членів журі мають бути лише іноземці.
Тепер про виступи наших харківських артистів. Кожен із восьми учасників концерту представив публіці складну і різнопланову програму з класичної та сучасної музики, де віртуозність гармонійно поєдналася із кантиленним мелодійним звучанням кларнету, який невипадково в перекладі з латині означає «ясний звук». Кожен виступ по-різному можна асоціювати із цікавою музичною повістю чи блискучою за своїм сюжетом новелою. Водночас, через обмеженість у часі, та в межах сучасних журналістських жанрів, не маємо можливості докладно розповісти одразу про кожного артиста. Хоча, за відгуками присутніх, чимало серед публіки готові віддати свої голоси підтримки на користь Софії Яковлевої. Нині вона 8-класниця, яка приїхала до Харкова із Херсону, і тільки 2 роки займається на кларнеті у цій музичній спецшколі. До цього не вивчала сольфеджіо та інші спеціальні музичні дисципліни. Тепер можемо собі уявити, наскільки Софія має талант і не абияку наполегливість на шляху до мети. Бо за дуже короткий час вже багато чому навчилася, але ж не зупиняється на досягнутому. Після віртуозного та виразного артистичного виконання, захоплюючих власних музичних інтерпретацій виконаної нею програми заслужено пролунали кілька вигуків «браво» із глядацької зали. Інший учасник концерту, 11-класник Денис Паценко лише третій рік грає на кларнеті, але вже встиг одержати 3-тю премію на нещодавньому міжнародному музичному конкурсі, що відбувся у Харківському університеті мистецтв.
Отож, побажаємо Софії та усім іншим учасникам великих успіхів на майбутніх конкурсах і фестивалях, де ясний голос їх виконання від України та музичної Слобожанщини має бути почутим і не залишиться без уваги професійного журі та широкого музичного загалу.
Альтернатива є…
Музичне виховання не лише у такому високопрофесійному спрямуванні, але й як творчий розвиток особистості, яка живе музикою, є меломаном в гарному сенсі цього слова, навіть поціновувачем різних жанрів і творів, безперечно формує інтелект сучасної нації. Йдеться про своєрідне поняття «творчий інтелект», яке стає часто вживаним у сучасній психології та освіті. Шкода тільки, що поки що у цій спеціалізованій школі немає спецкурсу позашкільної освіти основ медіаграмотності (основ журналістської творчості у контексті музичної тематики). Адже серед її учнів, майбутніх дорослих музикантів, неодмінно можна було б знайти юні та більш дорослі таланти, які б оволоділи основами написання таких журналістських жанрів як замітка, репортаж, інтерв’ю, рецензія і не тільки.
Адже такі музичні кадри, які можуть не тільки грати на високому професійному рівні, але й класно, змістовно і цікаво писати про музичне життя і про увесь цей світ музичних професій, будуть особливо цікаві для роботодавців-керівників музичних колективів. Свого часу автор цієї статті, працюючи у студентські 90-ті роки артистом (музикантом-гобоїстом) молодіжного симфонічного оркестру при Харківському академічному театрі опери і балету імені Лисенка, написав чимало відгуків-рецензій, заміток, статей і не тільки, які було опубліковано у газеті «ВРЕМЯ» та інших друкованих виданнях. Можу пригадати, що завжди це сприймалося живо, позитивно, і такі виступи у пресі ніколи не залишали байдужими професійних музикантів та інших читачів.
Секрети успіху,
Або ще досі музика звучить…
Пригадується, як захоплено розповів Валерій Миколайович Алтухов про своїх учнів. Чому, на його переконання, усі артисти мають гарну перспективу? Через наявні три складові професійного успіху. По-перше, гарні інструменти. Звичайно, це є фінансово не дешевою справою життя для батьків та родичів, але ж дає можливість продемонструвати й почути дійсно класне звучання. По-друге. Йдеться про сучасні методи викладання. Валерій Миколайович не рідко створює певний «виклик-експеримент» і потім спостерігає та вболіває, наскільки юні музиканти із цим впораються. А третій фактор успіху вже є тим внутрішнім «двигуном», без якого музиканти просто не змогли би розвиватися і рухатися вперед. Це своєрідна захопленість музикою, за словами їхнього педагога. Дійсно, цей здоровий азарт (у позитивному розумінні) передався і нам, слухачам, і тим, хто був присутнім в глядацькій залі у якості групи підтримки. Прикладом тому є виступ 8-класниці. Коли Валерій Миколайович розповів про свою ученицю Софію Яковлеву, яка поступила вже у старший клас (це насправді дуже складно з професійної виконавської точки зору), і перед її виступом промовив, мовляв, подивимося, що і як у неї зараз вийде, одразу почулася репліка від глядачів: «усе класно вийде!» А на підтвердження цих слів, після блискучого та виразного сентиментального і дуже артистичного виконання, захоплюючих власних музичних інтерпретацій виконаної нею програми заслужено пролунали кілька вигуків «браво» із глядацької зали.
Напевно, ідея концерту сонячних кларнетів є цікавим задумом, що має свою зорієнтованість і на самих музикантів, і для більш широкого загалу. Дійсно, музика є тим стилем життя, де час загублюється у просторі. Майже 2 години музики без перерви проминули якось непомітно.
Насамкінець, хотілося би побажати яскравих і блискучих виступів, достойних нагород і визнання публіки на майбутніх фестивалях і конкурсах усім учасникам концерту. Бо усі без винятку вони мають гарну перспективу у професійному і творчому розумінні. У в цьому ми змогли переконатися особисто під час їхнього виступу у рідній музичній 11-річці. А ще, судячи із настрою наставника, професора В.М. Алтухова, вони тепер неодмінно мають перемагати!
Ось так і досі пригадується яскраве мелодійне звучання співучих сонячних кларнетів серед похмурої погоди і нинішніх осінніх хмар.

Леонід ГАПЄЄВ,

випускник Харківської середньої спеціальної музичної школи-інтернату (1994 р.), керівник гуртків «Точка зору» і «Моя майбутня професія» Центру дитячої та юнацької творчості № 5 Харківської міськрадипереможець всеукраїнських конкурсів із журналістики і правознавства, член Національної спілки журналістів України

Фото автора






Комментариев нет:

Отправить комментарий